download

AEA – AFTRA – SAG

broadway

Brighton Beach Memoirs / (u/s Blanche)

Broadway Bound

Nederlander (David Cromer)

new york theater

DOT (Jackie)
Vineyard Theater (Susan Stroman)
Lost In Yonkers (Bella)
The Actors Company Theatre (Jenn Thompson)
Give Me Up (Ms. Calvin)
Baryshnikov Arts Center (Jonathan Bernstein)
Heal Me Television (Virginia)
LAByrinth Barn Series (Kevin Geer)
The 49 Project (Female Ensemble)
Fringe Festival (Marshall Pailet)
Lincoln Center Director's Lab (Various)
Lincoln Center (Various)
Almost, Maine (Original Cast, Multiple Roles)
Daryl Roth Theatre (Gabriel Barre)
Marion Bridge (Theresa MacKeigan)
Urban Stages (Susan Fenichell)
Diary of a Chambermaid (Rose)
Dramahaus NY (Adrian Giurgea)
Success (Mrs. Hoffensberg)
Rude Mechanicals Workshop (Scott Bowman)
The Philanderer (Grace Tranfield)
Oberon Theatre Ensemble (Elowyn Castle)
Tumor (Multiple Roles)
Lincoln Center Director’s Lab (Catherine Zambri)
Search and Destroy (Marie)
John Houseman Studio Theatre (Joe Reynolds)

regional theater

The Shape She Make (Ms Calvin)
A.R.T. (Jonathan Bernstein)
Boeing-Boeing (Gloria)
Dorset Theater Festival (Jenn Thompsan)
Absurd Person Singular (Eva)
Barrington Stage (Jesse Berger)
Dead Man’s Cell Phone (Jean)
Theatreworks/Hartford (Rob Ruggiero)
Enchanted April (Lotty Wilton)
Arizona Theatre Company (Timothy Near)
The Norman Conquests (Annie)
Milwaukee Rep (Joe Hanreddy)
Hedda Gabler (Thea Elvsted)
A.C.T (Richard E.T. White)
Lost In Yonkers (Bella)
Guthrie Theater (Gary Gisselman)
Wonder of the World (Lois)
Barrington Stage (Rob Ruggiero)
Picnic (Christine Schoenwalder)
Baltimore Center Stage (Irene Lewis)
A Christmas Carol (Beth/Mrs. Filcher)
A.C.T (Margo Whitcomb)
The Garden of Hannah List (Lottie Puzyna)
Florida Stage (Henry Fonte)
The Heiress (Mrs. Montgomery)
Caldwell Theatre Company (Michael Hall)
Private Eyes (Cory)
Florida Stage (Louis Tyrell)
Laughter on the 23rd Floor (Helen)
Actor’s Playhouse (David Arisco)
Diary of Anne Frank (Margot)
Caldwell Theatre Company (Kenneth Kay)
Lend Me a Tenor (Maggie)
Stage Door Theatre (Hugh Murphy)
Macbeth (Lady Macbeth)
Playwright’s Theatre (Paul Thomas)
A Child’s Christmas in Wales (Brenda)
Grove Shakespeare Festival (Tom Bradac)

film

Sundae
(Sonya Goddy)
Delivery Man
(Ken Scott)
Kilimanjaro
(Walter Strafford)
Frances Ha
(Noah Baumbach)
The Smurf’s
(Raja Goshell)
Morning Glory
(Roger Michell)
Away We Go
(Sam Mendes)
Calling It Quits
(Anthony Tarsitano)
The Great New Wonderful
(Danny Leiner)
Filmic Achievement
(Kevin Kerwin)
Save It For Later
(Clark Brigham)

television

Person of Interest
CBS (Maja Vrvilo)
Louie
FX (Louis CK)
Sneaky Pete (pilot)
CBS (Seth Gordon)
House of Cards
Netflix (James Foley)
The Big C
Sony/Showtime (Michael Engler)
Smash (pilot)
NBC/Dreamworks (Michael Mayer)
Bored to Death (Recurring)
HBO (Alan Taylor, A. Bernstein, T. Miller)
Mercy
NBC (Seith Mann)
Law & Order (Multiple Episodes)
NBC (M. Pressman, C. Makris, D. Platt)
The Sopranos
HBO (Mike Figgis)
Chappelle’s Show
Comedy Central
Guiding Light (Recurring)
CBS

training

American Conservatory Theater
MFA Program
California State University at Fullerton
Bachelor of Arts in Theater Arts